İslami VahdetSünni MezhebiTasarımlar

İranlı Sünni Alim;’Vahdet Farzdır’

İran’ın önde gelen Sünni alimlerinden Mevlevi Abdulhamid “İslami Vahdet farzdır. Vahdet olmadan hareket etmemiz kabul edilemez. Çünkü vahdet ilahi emirle açık bir şekilde gelmiştir. Aynı zamanda Vahdet rasyonel olarak da kaçınılmaz bir gerekliliktir. Vahdet olmadan hiçbir cemaat veya ülke güçlenemez” dedi.

Mevlevi Abdulhamid, İran’da düzenlenen İslami Vahdet konferansında yaptığı konuşmada, Müslümanlar arasındaki bölünmenin sebeplerine değinerek “Müslümanların arasındaki bölünmenin asıl nedeni; kibir, hoşgörüsüzlük, başkalarının haklarına saygı duymama ve karşıt görüşleri kabullenememedir” dedi.

“Vahdet Müslümanların birbirleriyle kuracağı iletişim ve diyalog ile hayata geçirilebilir” diyen Mevlevi Abdulhamid, İslam dünyasında meydana gelen krizlerin asıl sebebinin Allah’ın emirlerinin dikkate alınmaması olduğuna dikkat çekti.

Müslümanların Allah’ın emirlerine dikkat kesilmemesinden dolayı ümmetin bu halde olduğuna ve Siyonist İsrail’in Filistin’i işgale devam ettiğine işaret eden Abdulhamid “Aşırılığın ve terörün ortaya çıkmasının temel sebebi Siyonist İsrail’in Filistin halkına yaptığı büyük zulümdür. Biz Müslümanlar sevgi, saygı ve kardeşlik içerisinde hareket etmeliyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu