İmam Ali Hamaneyİslami VahdetTasarımlar

Peygamberimiz yaşasaydı müslümanları vahdete ve ihtilaflardan kaçınmaya davet ederdi

İslami vahdeti kutsal bir şiar niteleyen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Eğer İslam peygamberi –sav- yaşasaydı müslümanları vahdete ve ihtilaflardan kaçınmaya davet ederdi” dedi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, 26. Uluslararası İslami Vahdet konferansına katılan konukları kabul etti.

Kabulde İslam peygamberi –sav- ve imam Cafer Sadık’ın –s- veladet yıldönümünü kutlayan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslami vahdeti kutsal bir şiar niteledi ve İslam ümmeti arasında İslami vahdetin Allah Resulü’nün –sav- risaletinin en önemli mesajı olduğunu belirtti.

Başta Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmak üzere İslam dünyasında son dönemde yaşanan İslami uyanış kaynaklı gelişmelere temas eden Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslami uyanışın ilahi vaatlerin gerçekleşmesinden ibaret olduğunu belirterek, bugün küresel istikarın İslami uyanışla mücadele için en temel politikası, İslam ülkelerini bir birine düşürmekten ibaret olduğunu, bu yüzden İslam dünyasının dinî, siyasi ve akademik şahsiyetlerinin en önemli görevi, düşmanın planlarını İslam ümmetine anlatmak ve İslami vahdet şiarının gerçekleşmesi için çaba harcamak olduğunu vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslam peygamberi’nin –sav- kutlu doğumunu anmak sadece şenlik düzenlemekten ibaret olmadığını, İslam dünyası Resulüllah –sav- ile manevi ve duygusal bağlarını güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

İslam dünyası Batılıların yıllarca süren sulta ve baskılarının ardından şimdi İslam dininin onlara izzet, onur ve bağımsızlık kazandıracağını anladığını belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslam ümmetinin tüm beklenti ve arzuları, İslam bereketi sayesinde gerçekleşeceğini kaydetti.

Müslümanların arasında sömürücülere ve Batılı müstekbir güçlere karşı direnme ve onları geri püskürtme duygusu İslami uyanışın bereketlerinden sayıldığının altını çizen Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İslami uyanış 34 yıl önce İran’da başladığını ve şimdi İslam dünyasında hızla geliştiğini ve bu da ilahi vaatlerin gerçekleştiğinin işareti olduğunu vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, küresel istikbar İslami uyanışın ta başından itibaren bu süreci engellemeye çalıştığını, ancak müslümanların yüce Allah’a tevekkül etmeleri ve ileriye dönük hareket etmek için ciddi azim ve irade sergilemeleri durumunda düşmanlar İslam dünyasının hareketine mani olamayacağını ve müslümanlar adım adım daha büyük zaferlere ulaşacağını belirtti.

Düşmanların İran’da İslam inkılabı zafere ulaştığı ilk günlerde de düşmanların tefrika politikasını izlemeye başladığını hatırlatan Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, ancak İslam Cumhuriyeti nizamı bu komplolara karşı kesin tavırla durduğunu ve İslami vahdet bayrağını diktiğini vurguladı.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, İmam Humeyni –ks- sürekli İslami kardeşliğe vurgu yaptığını ve bu anlayış günümüze dek devam ettiğini, tefrika komplosu ile tek mücadele yolu, müslümanların vahdeti olduğunu ifade etti.

Müslümanların arasında yaşanan ihtilafların Filistin meselesi ve Amerika ve Batı’nın zorbalığına karşı direniş zaruretinin arka plana itilmesine sebep olduğunu belirten Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, bugün Batılı zorbaların Afrika milletlerine musallat olmak amacı ile başlattığı hareketin, müslümanların ihtilaf yaşaması ve bir biri ile uğraşmasının sonucu olduğunu beyan etti.

Müslümanların arasındaki ihtilaflara Pakistan, Suriye, Bahreyn ve Mısır’ı örnek gösteren Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, müslümanların arasında her türlü ihtilaf yaratan hareketin aslında düşmanın tasarladığı sahada oynama anlamına geldiğini vurguladı.

İslami vahdet zaruretine vurgu yapanDünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney, “Eğer İslam peygamberi –sav- yaşasaydı müslümanları vahdete ve ihtilaflardan kaçınmaya davet ederdi” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu