İslami VahdetTasarımlar

İslami Vahdet’ten uzaklaşmak Kuran’dan uzaklaşmaktır

Yüce Allah Kurân-ı Kerim’de vahdet konusunu vurgulu ifadelerle emretmiştir ve bu emrin Müslümanları tek İslami ümmet haline getireceğini bildirmiştir. Dolayısıyla İslami vahdetten uzaklaşmak Kurân’ın istediği ümmet-i vahide modelinin ortadan kalkması anlamına gelir.

İran Kurân Haber Ajansı İkna’nın verdiği habere göre dün sabah İslam ülkelerinden temsilcilerin katıldığı uluslar arası düzeyde düzenlenen ‘İslami Uzlaşıda İlimler ve Kültürel İlişkilerin Rolü’ isimli sempozyumun açılış konuşmasını yapan İslami Mezhepler Arası Takrib Kurulu Genel Sekreteri Ayetullah Muhammed Ali Tashiri, İslami vahdetin önemine işaret etti ve buna aykırı davranmanın Kurân’ın istediği ‘ümmet-i vahide’ (tek ümmet) modelinin ortadan kalkmasına yol açacağını söyledi.

Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın’ ayet-i kerimesine atıfta bulunan Ayetullah Tashiri, İslam ülkeleri birbirleriyle vahdet içinde olmazlarsa fitne bataklığına saplanacaklardır. Bu durumda İslam düşmanları bu ülkeler için çok ciddi tehdit oluşturacaktır dedi. Ayetullah Tashiri, vahdetten maksadın sadece düşünce vahdeti olmadığının da altını çizdiği konuşmasına şöyle devam etti: Vahdet ilmi kriterlerde tezahür etmeli ve bu alanda da duruş birliğine dönüşmelidir. Zira ilmi düzeydeki bir uzlaşı ve duruş birliği, İslam ülkelerinin her alandaki görülebilecek keşmekeşleri ortadan kaldıracaktır.

Ayetullah Tashiri, Müslümanların ortak ilmi ve toplumsal duruş sergilemelerinin önemine değindi ve ekledi: Mezhepler arası takrib, tüm mezheplerin kendi bütünlüğünü koruyarak birbirlerinin ortak temellerini tanımaları ve bu temelleri güçlendirmeleri anlamına gelir. Vahdet kültürü ve olgusunu toplumlarda mantıklı bir yol takip ederek yaymak gerekir ve bu konuda her türlü ifrat ve tefritten kaçınmak lazımdır. İslami toplumların birbirlerini yeterli ölçüde tanımadığından yakınan Ayetullah Tashiri, bu konuda toplumlara yön veren âlimlere büyük görev düşmektedir. Âlimler İslami mezhepler arası takrib konusunu toplumun kültürü haline getirinceye kadar gerekli tanıtımı yapmalıdırlar.

İslami Mezhepler Arası Takrib Kurulu Genel Sekreteri, İran İslam Cumhuriyetinin İslam ülkeleri arasındaki vahdeti sağlama konusunda her geçen gün biraz daha ileriye gittiğini ifade etti ve İslam ülkelerindeki İslami kültür kurumlarının da doğru ve yerinde programlar takip ederek bu olguyu güçlendirmelerini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu