İmam Ali Hamaney

İslam İnkılabı Rehberi: Trumpı Kişiliğini Hiçbir Mesaj Paylaşımına Layık Görmüyorum

Japonya başbakanı Abe Şinzo dün sabah İran ziyaretinin ikinci gününde İslam inkılabı rehberi ile görüştü.

Görüşmenin başında Japonya başbakanı İslam inkılabı rehberine hitaben, “Ben ABD Başkanı’nın mesajını zatıalinize iletmek istiyorum.” Dedi.

Bunun üzerine İslam İnkılabı Rehberi, Japonya Başbakanı’na hitaben, “Biz, sizin iyi niyetiniz ve ciddiyetinizde kuşkumuz yok, ancak Amerika Başkanı’ndan aktardığınız ile ilgili olarak, ben Trump’ı hiçbir mesaj paylaşımı için layık görmüyor ve ona hiçbir yanıtım yok ve olmayacak.” dedi.

Ayetullah Hamenei yapılan görüşmede Japonya başbakanına, “söyleyeceğim konular Japonya başbakanı ile görüşme çerçevesindedir, zira biz Japonya’yı dost ülke biliyoruz; gerçi bazı dargınlıklar da mevcuttur” dedi.

Japonya başbakanının Amerika’nın İran ile dürüst müzakerelere hazır olduğunu belirtmesine yönelik Ayetullah Hamenei ise şöyle buyurdu:
İran İslam cumhuriyeti beş altı yıl nükleer konuda Amerika ve Avrupa ile 5+1 çerçevesinde müzakere etti ve bir sonuca da vardı, fakat Amerika bu anlaşmaya ve nihai anlaşmaya uymadı. Bu yüzden hangi akıllı adam tüm anlaşmaları çiğneyen bir ülke ile tekrar müzakere eder?

Bu konuda bir çok yaşanmış örnek vardır nitekim İslam inkılabı rehberi de birkaç gün önce Amerika başkanı Trump’ın bizzat Japonya başbakanı Abe Şinzo ile görüşmesindeki konuşmasına işaret ederek şöyle dedi: “Fakat Trump Japonya dönüşü hemen İran petrokimya sanayisine yaptırımı ilan etti. Acaba bu dürüstlük mesajı mıdır? Acaba bu onun dürüstçe müzakere kararını mı gösteriyor?”

İslam inkılabı rehberi ayrıca Japonya başbakanının, İran tarafından nükleer silahın yapımını engellemeye yönelik Amerika’nın azimli olduğuna dair sözlerine işaretle, bir kez daha İran İslam cumhuriyetinin nükleer silah ile ilgili görüşüne işaretle, “Biz nükleer silaha karşıyız ve benim şer’i fetvam, nükleer silah yapımın haram olduğuna dairdir fakat bunu bilin ki eğer bizim irademiz nükleer silah yapımı olsaydı, Amerika hiçbir şey yapamazdı ve Amerika’nın buna izin vermemesi, hiçbir engel oluşturmuyor” dedi.

Ayetullah Hamenei nükleer silah depolamanın da akıl dışı bir hareket olduğunun altını çizerek, “Amerika hangi ülkenin nükleer silahı olsun ya da olmasın diye konuşma yetkisine sahip değildir zira Amerika kendi depolarında binlerce nükleer başlığı var” hatırlatmasında bulundu.

Gerçek bu ki Amerika’nın İran ile sorunu, ne İran’ın nükleer faaliyetlerinden endişesidir ne de Bercam. Trump aslında kendince İran İslam cumhuriyetine yapabildiği kadar darbe indirmektir veya İran ilerlemesini engellemektir. Böyle bir geçmişe dayanarak İslam inkılabı rehberi, Trump’ın Japonya başbakanına “Amerika’nın İran’da rejimi değiştirmek istemediğini” söylemesine değinerek, şöyle bir vurguda bulundular: “Bizim Amerika ile sorunumuz rejim değişikliği değil, zira eğer onlar böyle bir niyetleri varsa da, onu gerçekleştiremezler, nitekim eski Amerika başkanları da geçen kırk yılda İran İslam cumhuriyetini yok etmeye çalıştılar fakat yapamadılar.”

Dünyaca tanınmış analist ve teorisyen Noam Chomsky de Amerika’nın İran’a karşı düşmanlığı nedenini şöyle anlatıyor: Teori kitaplarında değinilmeyen uluslararası ilişkilerdeki temel doktrinlerden biri, mafya doktrinidir. Uluslararası meseleler mafya yöntemlerine çok benzer bir şekilde idare ediliyorlar. Baba (Amerika) hiçbir başkaldırıya dayanamıyor.

Bu kon, Abe Şinzo’nun bile dünkü sözlerinde itiraf ettiği bir gerçektir; Abe Amerika’nın kendi düşüncelerini başka ülkelere dayatmak istediğini söyledi.

Bu yüzden İran’ın Amerika’ya güvensizliği ve benzer düşüncelere sahip olanlar ile müzakerelerin sonuçsuz olmasını anlamak zor değildir. Fakat bu görüşmede İran ve Japonya ilişkileri açısından önemli olan ise İslam inkılabı rehberinin Japonya başbakanının, karşılıklı ilişkileri geliştirme önerisini olumlu karşılamasıdır. Ayetullah Hamenei, “Japonya’nın Asya’da önemli bir ülke olduğunu, İran ile ilişkileri geliştirmek isterse güçlü irade sergilemesi gerektiğini, nitekim bazı önemli ülkelerin de bunu gösterdiklerini” söyledi.

https://irangercekleri.com/siyonist-generalden-demir-kubbenin-zafiyetine-itiraf/

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu