Analizlerİran GerçekleriMuhammedi YOLCUYazarlarımız

İran Ermenistan’ı Destekledi Mi?

Karabağ Azerbaycan’ın `Güney Batısında Ermenistan İran sınırında önemli, stratejik bir bölge.` 2020’de savaşa yeniden tanık olduğumuz Karabağ’da sular durulmak bilmiyor.

Ancak bugün özel bir konuya değinmemiz gerekir. Çünkü Ermenistan-Azerbaycan arasındaki son savaş geçmişte kalan bir iddiayı daha gündeme getirdi.

“İran Ermenistan’a yardım ediyor “iddiası özellikle ülke basınında yüzlerce kere tekrar eden, stratejik uzmanların, siyasilerin sürekli dillendirdiği bir konu olarak iki kadim komşu medeniyet olan İran ve Türkiye ilişkilerini de olumsuz etkilemeye başladı. Son olarak Erdoğan’ın Azerbaycan’da okuduğu “Aras’ı ayırdılar” şiiri ipleri geren son hamle oldu.

Peki, İran’ın Ermenistan’a yardım ettiği iddiası doğru mu? İran İslam Cumhuriyeti yetkililerinin bir şiire bu kadar tepki göstermesinin sebebi nedir? Şimdi bunu inceleyeceğiz:

İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen propogandaların en yaygın olanlarından birisi Ermenistan-Azerbaycan savaşı sırasında İran’ın açıkça ermenilerin tarafını tuttuğu yönündedir. Bu güruha göre Hocalı katliamında bile payı olan İran Ermenistan’a yardım bile etmiştir.

Peki bu iddiaya karşı kendisi iran karşıtı olan Elçi Bey doksanlarda ne demektedir?

(video)

İran’ın savaşta Ermenistan’ın tarafında durduğuna dair iddiaya cevap bizzar Azarbaycan savunma (dışişleri?)bakanından (video)

Diğer bir iddia Ermenistan’a silah yardımı yapıldığı yönünde öncelikle TV lerde ısrarla iran düşmanlığı pompalayan bir kanal muhabirinin Aliyev’e sorduğu soru ve aldığı cevabı izleyelim.(video)

İkna olmayan aynı güruhun bedbaht fertleri kendi aralarında duydukları rahatsızlığı dile getirirlerken aynı zamanda Aliyev’in açıklamalarını da kafalarına göre tevil etmeye çalışıyorlar.(video)

İkna olmaları için Aliyev’in teşekkürünü de ekleyelim öyleyse 🙂(video)

İran’ın aliyev’i kanas dürbününe koyması yönündeki bomboş asılsız iddiaya gelince: Türkiye medyasını çalkalayan bu iddianın Azarbaycan yetkililerince umursanmaması hiç bir nota verilmemesi hatta sitem bile edilmemesi bu görüntülerin iran tarafından değil tam aksi iran düşmanları tarafından servis edildiğini kanıtlar niteliktedir. İran dürbüne koydu diyenler iranın ve decrim muhafızlarına ait sayfalardan ne de resmi/gayrı resmi haber kaynaklarından böyle bir paylaşım yapılmadığını bilmelerine rağmen iran yaptı demekteler. Öyleyse hangi iran sayfasından paylaşılmış da tehdit edilmiş diye soralım? Cevap veremeyeceklerdir çünkü Rus kaynaklarından yayılan bu asılsız iddia her açıdan çürüktür. İran çekmişse neden ruslar paylaşmış eğer paylaşacak cesareti görteremedilerse bu zaten tehdit olmaz tehdidi rusya yapmış olur iran değil? Anlaşılacağı gibi Aliyev’i seven bir kişinin çektiği fotoğrafa birilerinin dürbün efektini sonradan yerleştirmiş olması çok daha mantıklıdır. Yoksa bu Azerbaycan-İran arasında bir krize yol açardı ki açmaması bizi haklı çıkarıyor.

Son olarak Arazı ayırdılar şiirine değinelim. İran’ın kuzey topraklarını işgal eden Ruslarla yapılan anlaşma neticesinde Rusya işgalinde kalan şimdiki Azerbaycan ile İran arasını Aras nehrinin ayırdığına yönelik yazılan bir ağıt olan şiir günümüzde Güney Azerbaycan Uyanış Harekatı(GAMOH) ekibince dillendirilmekte ve o görüşe sahip kişilerin kendi sosyal medya hesaplarında bir propoganda malzemesi olarak kullanılmaktadır. Anlamsız olan o gün birlik için yazılan şiirin bugün iranın kuzey topraklarını koparma amacıyla kullanılması ve birilerinin de bunu alkışlamasıdır. Değerli izleyicilerimiz buraya dikkat edin koparılan güney değil kuzey Azerbaycan toprağıdır ki Rus işgaline uğramıştır. Bugün birilerinin iddia ettiği gibi İran ve Rusya sanki antlaşma ile Azarbaycan toprağını paylaştıkları asla gerçeği yansıtmamaktadır. Nitekim Kasrı Şirin Antlaşması ile Osmanlı ve Safeviler arasında sınır olarak belirlenen çizgi bugünkü iran sınırımız ile aynıdır ve o gün safevilerin sınırında kalan ve Güney Azarbaycan olarak adlandırılan topraklar o gün de daha fazlası ile Safevilerin sınırında kalmaktadır. Kısaca İran Azarbaycan’ı bölmemiştir Rusya kuzey toprakları işgal etmiş ve daha sonra o topraklar bağımsızlık ilan ederek Azerbaycan Cumhuriyeti adını almıştır.

Değerli izleyicilerimiz hiç bir ülkenin toprağını bölme ideali insani olmadığı için islami de değildir. Aynı çirkin hamleyi birileri Türkiyenin Güney Doğu Anadolu torakları için yaptığında buna terör eylemi derken Yüzyıllardır İran’ın içinde olan bir bölgeyi İran’dan ayırmak kahramanlık değildir. Olsa olsa Büyük Ortadoğu Projesinin piyonu olmaktır. Unutulmamalıdır ki Azeri Türkleri İran’da baskı altındaki bir azınlık değil devletin kademelerindeki en aktif etnik yapıdır. (İranidir gardaştir videosu)

Bir sonraki videoda görüşmek dileğiyle Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu