İran Gerçekleri

Ruhani: Savunma İçin İhtiyacımız Olan Her Silahı Yapıyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “savunma gücü için ihtiyaç duyduğumuz her türlü silahı üretiyoruz” açıklamasına bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 18 Nisan Ordu Günü dolaysıyla bugün düzenlenen özel geçit töreninde yaptığı konuşmada; Hazreti İmam Hüseyin -as- başta olmak üzere mutahhar Ehl-i Beyt -as- imamlarının kutlu doğum günlerini içeren mübarek Şaban ayını denk gelen Ordu Günü’nü tüm Ordu, Devrim Muhafızları, Besic mensupları, şehitler ve gazilerin aileleri ve özellikle İslam İnkılabı Rehberi’ne kutladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasında; düzenli, ahlaklı, saikalı, eğitimli ve modern silah ve teçhizatla donanmış ordunun her daim önemli bir caydırıcı güç olarak İran İslam Cumhuriyeti ve bu ülke topraklarını savunmaya hazır olduğunu ve diğer güçlerin yanından yabancıların komplosuna karşı caydırıcılığını koruduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı sözlerinin devamında bölge gelişmelerine işaretle, Batı Asya gibi kritik bir bölgede yer aldıkları için güçlü Ordu, Devrim Muhafızları ve Besic’e (gönüllü halk gücü) ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı; “Saldırgan güçlerin çevremize yasa dışı şekilde yuvalanıp, BM tüzüğüne çiğneyerek başka ülkeye saldırdıklarından saldırgan güçlere saldırmaya izin vermeyecek ve ülkeyi teröristler karşısında koruyacak güçlü ve caydırıcı bir silahlı kuvvetlere ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Ruhani; Ordu ve Devrim Muhafızları’nın savunma amaçlı her türlü silahı üreteceğini veya tedarik edeceğine işaretle, savunma gücü için başkalarının ne söylediklerini umursamadan ihtiyaç duyulan savunma amaçlı silahları ürettiklerini kaydetti.

İran Silahlı Kuvvetleri’nin ülke güvenliğini sağlamakla birlikte, bölgenin güvenliği ve istikrarında çok etkin rol ifa ettiğine dikkat çeken Ruhani, bugün İran ve Silahlı Kuvvetleri’nin her zamankinden ziyade bölge ve dünya meseleleri üzerinde daha etkileyici olduğunu ifade etti.

Ruhani, İran’ın askeri güçlerinin bölge ve dünyada gerilim değil barış ve istikrar peşinde olduğunu, ancak Kuran-i Kerim’in barış ve istikrarın gücün yanında mümkün olduğunu bize öğrettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti: Biz başka hiçbir ülkeye saldırma niyetimiz yok, Başkomutanın Biset gününde beyan ettiği gibi bizim başkaları ve başka ülkelere saldırmaya ihtiyacımız yok. Dev kaynaklar ve büyük ve eğitimli millete sahip büyük ülkemiz var. Geçen yüz yıllar boyunca İran komşu veya bölge ülkelerine asla saldırmamış ve her daim milletler ve devletlere yardım etmiştir.”

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin komşular ile dostane ve kardeşçe ilişkiler kurmak istediğini hatırlatarak şu açıklamada bulundu: “Biz onlara şunu söylüyoruz; silah, füze, uçak ve tanklarımız size karşı değil. Caydırıcılık ve Silahlı Kuvvetleri’mizi güçlendirmek içindir. Biz ilk adım olarak caydırıcılık ve ikinci adım olarak da muktedir savunmayı takip ediyoruz. Bu yüzden siz İran’dan endişe etmeyiniz.”

Büyük güçlere de seslenen Cumhurbaşkanı Ruhani şöyle konuştu: Büyük güçlere diyoruz ki bölgeyi barut fıçısı haline getirmeyiniz. Kendi çıkarlarınız ve bu bölgedeki Arap ülkelerinin kaynaklarından yağmalamak istediğiniz dolarlar için bölgeyi türlü silahlarla doldurmayınız.”

Büyük güçlerin bölge ülkeleri için bağımsızlık getiremeyeceği gibi İran gibi büyük milletleri korkutmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, bölge ve dünyada barış tesisi için yegane yolun siyasi müzakere ve barışçıl tavır olduğunu kaydetti.

Ruhani, gerilimi gidermekle birlikte kendi askeri güçlerine devam edeceklerini ifade ederek, ülkeyi, bağımsızlık, izzet ve onurunu savunmak için Silahlı Kuvvetleri’nin her daim hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ YAZI:
https://irangercekleri.com/kuzey-kore-lideri-bessar-esada-tebrik-mesaji-gonderdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu